Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Şişte Et Tarifi

Anasayfa » Et Yemekleri » Şişte Et Tarifi

Tarif Dipnot:

Herkesin severek yediği et yemekleri özellikle kolay yemek tarifleri marine usulü tercih edildiğinde daha da lezzetli olur. Ayrıca son derece pratik yemek tarifleri sayesinde kısa sürede sofrada bu lezzet şöleniyle buluşmak isteyenler için de sevilen bir yemektir. Bu sebeple yemek tarifleri içerisinden güzelce marine edilmiş bir et yemeği tarifi meraklılarıyla buluşuyor.

Şişte Et Malzemeleri :

Şişte Et Nasıl Yapılır

Marine edilme süresi uzun olduğu için hazırlama süresi biraz uzun gibi gözükebilir. Ancak lezzetini alabilmesi için sosuyla birlikte bekletilmesi gerekmektedir. Şişlere dizildikten sonraki hali bile resimli yemek tarifleri için görsel olabilecek niteliktedir.

1) Kuşbaşı doğranmış olan dana etleri ilk önce derince bir kap içerisine konulur.

2) Daha sonra üzerine süt, yağ, baharatlar ilave edilerek tüm malzemeler birbiriyle özdeşleşinceye kadar karıştırılır.

3) Malzemeler birbiriyle karıştıktan sonra kullanılan kabın ağzı kapatılarak sabahtan akşama veya akşamdan sabaha kadar buzdolabında bekletilir. Bu sayede kullanılan sosu iyice çekmiş olacak ve tatlanacaktır.

4) Gece boyunca bekletilen etler buzdolabından çıkartıldıktan sonra, şişlere iki parça et ve bir parça kuyruk yağı olacak şekilde dizilir. Sonrasında ise etler şiş üzerindeyken tuzlanır.

5) Et şiş ızgarada pişirileceği için, ızgaranın önceden hazırlanmış ve hazır hale getirilmiş olması gereklidir. Döküm ızgaranın ısınarak kor haline gelmesiyle üzerinde pişen etin lezzeti özelliklede kendi yağıyla piştiğinde unutulmaz bir ziyafete dönüşür.

6) Kuyruk yağının şişte bulunmasının nedeni ise etin kurumasını önlemektir. Böylelikle yumuşak ve kıvamında pişmiş olacaktır. Bu detaylardan sonra şişlere dizilen etler ızgaraya dizilerek her iki tarafı da güzelce pişirilir.

Izgara et şiş tarifi sunumu

Pişirildikten sonra sulu ve lezzetli lokum kıvamına gelen etler, istenilirse minik şişler halinde direk o şekliyle servis tabağına konularak ikram edilebilir. İstenirse lavaş ekmekler üzerine çıkartılarak dürüm şeklinde yenilebilmesi için ikram edilebilir. Tercihe göre ızgarada domates ya da yeşil biber közlenerek servis tabağı yanına konulabilir. Sofraya götürülen baharat çeşitleriyle herkesin damak tadına hitap etmek mümkün olabilir. Her iki şekilde de son derece güzel bir görüntüye sahip olacağı kesindir.

Şişte Et Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Şişte Et Tarifi İçin Yorumlar - 0:

Mustafa Asım Yaylakaşı

Mustafa Asım Yaylakaşı

Kolay Nugget Tarifi

1 0 0 416
Makbule Ozaydin

Makbule Ozaydin

Patates Topları Tarifi

0 0 0 147