Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Tavuk Yemekleri

Anasayfa » Tavuk Yemekleri

Beslenme insanın temel ihtiyaçlarından biridir. İnsanın varoluş tarihi kadar da eskidir. İlk çağlarda ilkel insanlar avladıkları hayvanların etlerini çiğ olarak yerlerdi. Buna zamanla kuşlar ve uçan av hayvanları da dahil olmuştur. Ateşin bulunuşu ve pişirme kavramının gelişmesi ile beslenme...

Devamını Göster

Beslenme insanın temel ihtiyaçlarından biridir. İnsanın varoluş tarihi kadar da eskidir. İlk çağlarda ilkel insanlar avladıkları hayvanların etlerini çiğ olarak yerlerdi. Buna zamanla kuşlar ve uçan av hayvanları da dahil olmuştur. Ateşin bulunuşu ve pişirme kavramının gelişmesi ile beslenme kavramı ve kültürü daha da değişip günümüze kadar ulaşmıştır. Artık günümüzde daha sağlıklı beslenme alışkanlığı insanlar tarafından kazanılmaya çalışılmaktadır.
 
Beyaz Sağlık:
 
Et yemeklerinin daha lezzetli olduğu muhakkaktır. Sebze yemeklerinden de çok lezzetli öğünler çıkmakta ancak bazen etin yerini pek fazla tutamamaktadır. Özellikle doyuruculuk konusunda sebze yemekleri biraz eksik kalmaktadır. İşte bu durumda beyaz et eti seven kişilerin imdadına yetişmektedir. Tavuk da iki beyaz et türünden bir tanesi olarak bu köşede yerini almıştır. Tavuk yemekleri pek çok şekilde pişirilebilir. Bu bakımdan tavuk tarifleri konusunda pek çok alternatifi hemen her yerde bulabilmek mümkün olmaktadır. Tavuk yemekleri tarifi konusunda internet güzel bir kaynak olabilmektedir.
 
Tavuk yemeği tarifleri çok çeşitlidir. Tavuklu yemekler haşlama, fırında olmak üzere iki temel şekilde pişirilebilir. Haşlama olan türler genelde daha hafif ve sağlıklı olarak tercih edilen türler arasındadır. Resimli tavuk yemeği tarifi oldukça iştah açıcı bir görüntüye sahiptir.
 
Tavuk yemekleri nasıl yapılır keyifli yemek tarifleri köşesini incelediğimizde konu ile ilgili olarak biraz daha detaylı bilgi sahibi olabiliriz. Uzak doğu kültüründe tavuk baharatlı olarak pişirilir. Bu şekilde genelde büyük beğeni kazanmıştır. Bilhassa köri soslu olan versiyonları lezzet olarak tercih edilenler arasındadır. Çin mutfağında ise wasabi soslu olanları tercih edilmekte olup bu sos adını yapıldığı bitkiden alır ve oldukça acıdır. Baharatı ve acıyı sevenler tarafından ilgi görür. Ülkemizin mutfağında ise kendi yağında ve kömür ateşinde çevrilerek yapılan piliç çevirmedir.
 
Üzerine aşırıya kaçmadan dökülen kırmızıbiber karabiber kekik gibi baharatlardan oluşan karışım aşırıya kaçmadan dökülerek yenir. Haşlama olarak yapılan baharatlı tavuk türlerinde fesleğen ve adaçayı gibi lezzet kazandıran bitkiler de eklenebilmektedir. Bunun yanı sıra tavuğun beğendili piliç versiyonları da ilgi gören yemek tarifleri arasındadır. Prensip olarak klasik anlamda bilinen beğendi ile aynı şekilde hazırlanıp kırmızı et yerine tavuk eti kullanılarak yapılır. Bu yemekte beğendi kısmının hazırlanışı etli versiyonla aynı olup patlıcanın közlenmesi ile yemeğin yapımına başlanılır.
 
Tereyağı un ve sütün yardımı ile karışım macun kıvamına getirilerek beğendi hazırlanır. Etli versiyondan biraz daha farklı olarak bura da mantar da eklenir ve piliçli beğendi bu şekilde ortaya çıkar Bunların yanı sıra beşamel soslu tavuk da hafif olarak tercih edilen türler arasındadır. Burada bezelye gibi biraz daha sebzeler işin içine girer ve tavuk da aynı zamanda sebzeli bir yemek olma özelliğine sahip olur. Bu versiyonda yemek ocakta kavrularak yapılır. Beşamel soslu tavuğun fırında olan versiyonu da yapılmaktadır. Lezzet olarak biraza daha hafiftir.
 
Hafif Yemek:
 
Her ne kadar tavuk hafif bir yemek olsa da her şeyde olduğu gibi onda da yemek konusunda aşırıya kaçıldığında fayda yerine sağlığa zarar getirebilmektedir. Bu bakımdan yenen yemeğin sağlıklı olması kadar kararında yenmesi de oldukça önemli bir konudur. Yemek yenirken doyma hislerinin beyne ulaşması yaklaşık 20 dakika bir zaman almakta ve insan doyduğunun farkına ancak varabilmektedir. Bu bakımdan hem doyma hislerine ulaşılabilmesi hem de sindirim açısından hızlı yemek yememek en az yenen yemeğin hafif olması kadar önemlidir. Sağlıklı öğünlerle dolu mutlu bir yaşam dileği ile.

Devamını Gizle