Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Taze Bakla Tarifi

Anasayfa » Sebze Yemekleri » Taze Bakla Tarifi

Tarif Dipnot:

Taze baklayı sevenler tiryakisi olur; bilmeyenler için de kolay yemek tarifleri arasından bu tarifi uyguladıkların da tekrar tekrar yapmak isteyecekleri bir lezzetle tanışırlar. Zeytinyağlı yemekler dendiğinde tazesi ya da kurusu fark etmez ilk üçte olma ihtimali yüksektir. Bahar mevsiminin gelmesiyle zeytinyağının en yakıştığı sebzelerden olan taze bakla, pratik yemek tarifleri arasında gösterilebilir. Tarifimizi, resimli yemek tarifleri sayfasında yapılış aşamaları incelenerek daha çabuk yapabilir, görsellerden yararlanabilirsiniz. Hem lezzetli hem de sağlıklı zeytinyağlı bakla tarifimiz aşağıdadır.

Taze Bakla Malzemeleri :

Taze Bakla Nasıl Yapılır

Taze baklalar güzelce yıkanır, kılçıkları temizlenir, uçları kesilir ve boylarına göre 2 ya da 3 bölüme ayrılır. Geniş tabanlı bir tencerede zeytinyağı ısıtılır. İki tane soğan yemeklik doğranarak yağda çevrilir. Rengi sarardığında üzerine bir miktar tuz ve şeker serpiştirilir. Hemen ardından ayıklanmış ve parçalara bölünmüş baklalar tencereye atılır. İki üç dakika baklalar sotelenir. üzerine kesme şekerler atıldıktan sonra bakla koyduğumuz tencerenin kapağı kapatılıp baklaların rengi sarımtırak olana kadar pişirilir. Yaklaşık 10 dakika baklaların renginin sarı olması için yeterlidir. Üç su bardağı suyun içine 2 tatlı kaşığı un eklenerek el çırpıcısı yardımıyla iyice karıştırılır. Karıştırılan bu unlu su, tencereye ilave edilir. Bir kez tenceredeki bakla ve unlu su karıştırıldıktan sonra tencerenin kapağı kapatılarak altı kısılır. Baklalar orta ateşte yaklaşık 1 saat pişirilir. Sık sık suyunun bitip bitmediği kontrol edilir. Tamamen suyunu çekip yağını saldığında pişmiş demektir. Bakla, diğer sebzelere göre biraz daha geç pişer. Pişen baklalar dinlendirilir. Soğuduktan sonra servis tabağına alınır.

Zeytinyağlı baklayı içine 1 yemek kaşığı domates ve yarım yemek kaşığı da biber salçası ekleyerek salçalı zeytinyağlı da yapabilirsiniz.

Baklanın pişme süresini azaltmak için düdüklü tencere de kullanabilirsiniz. Yemek tarifleri uygulamalarını süre açısından oldukça kısaltacaktır.

 SUNUM: Pişen zeytinyağlı bakla yemeğini servis tabağına alıp soğuması beklenir. Soğuyan baklanın üzerine yarım çay çardağı zeytinyağı gezdirilir. Damak tadınıza göre daha fazla da koyabilirsiniz. Üzerine iyice yıkanmış ve küçük küçük kıyılmış taze dereotu da konduktan sonra servis edilir. Taze baklanın yanına en çok yakışan şey, sarımsaklı yoğurttur. Tabağınızın iki kenarına da sarımsaklı yoğurt eklerseniz harika olacaktır.

Taze Bakla Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Taze Bakla Tarifi İçin Yorumlar - 0:

Kaya Olgun

Kaya Olgun

Et Suyu Tarifi

0 0 0 496
Derya Çınar

Derya Çınar

Ot Lalangası Tarifi

0 0 0 519
Derya Çınar

Derya Çınar

Sirkeli Poğaça Tarifi

0 0 0 2943
Kaya Olgun

Kaya Olgun

Cevizli Pay Tarifi

0 0 0 437
Halil İbrahim Gökmen

Halil İbrahim Gökmen

Pizza Kek Tarifi

1 0 0 1302