Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Yalancı Su Böreği Tarifi

Anasayfa » Börek Tarifleri » Yalancı Su Böreği Tarifi

Tarif Dipnot:

Çay saatlerinin vazgeçilmezi yalancı su böreği Hanımların bir araya geldiği çay saatlerinde pratik yemek tarifleri yardımıyla birçok çeşitte yiyecekler yapılır. İşte bu tariflerden kimisinde de resimli yemek tarifleri ile sunum tüyoları alınır. Çünkü misafirlere servisteki görüntü her zaman önemli olmuştur. Hanımların vazgeçemediği yalancı su böreği ile ilgili bir tarif paylaşmak böyle günler için belki de ufak bir katkı olur.

Yalancı Su Böreği Malzemeleri :

Yalancı Su Böreği Nasıl Yapılır

1) Yumurta, süt, su ve sıvı yağ derin bir kaba konularak çırpılır. Böylelikle yufkalar için kullanılacak sos hazır hale gelir.

2) Fırın tepsisinin tabanı yağlandıktan sonra üzerine bir tane yufka açılarak serilir(tepsi kenarından sarkan kısımlar en son kat olarak tepsinin ortasına doğru katlanacak).

3) Peynir derin kaba konularak çatal ya da ezici ile ezilir. Maydanozlarda yıkandıktan sonra ince ince doğranarak peynirin olduğu kaba eklenir ve karıştırılır.

4) Hazırlanan sostan yufka üzerine fırça yardımıyla sürülür. Daha sonra 3 tane yufka ortadan ikiye el yordamıyla bölünerek sosa batırılır ve tepsinin içerisinde farklı bölgelere yerleştirilir. 3 yufkada tepsiye yerleştirildikten sonra peynir ve maydanoz karışımı tepsideki yufkaların her yerine eşit olacak şekilde yayılır.

5) Bu işlemde tamamlandıktan sonra, 1 tane yufka yine el yordamıyla ikiye bölünüp sosa batırılarak tepsideki peynir karışımının üzerine yayılır. Son yufka ise bütün şekilde sosa batırıldıktan sonra en üste tüm katları örtecek şekilde yayılır.

6) Son yufkada yerleştirildikten sonra, kenarlardan sarkan yufkalar tepsinin içerisine doğru katlanarak kapatılır. Hazırlanan sosun kalanı yufkanın her yerine eşit şekilde yayılır ve üzeri susam ya da çörek otu ile süslenir.

7) Üzeri süslenen yalancı su böreği 30 dakika dinlendirilir. Oldukça kolay yemek tarifleri ile kısa sürede bu şekilde hazırlanabilen lezzetli bir çay saati yiyeceğidir.

8) Dinlendirme süresi biten ve kolay yemek tarifleri serisinden bir tarifle hazırlanan yalancı su böreği 200 dereceye ayarlanmış fırında 40 dakika pişirilir(fırın özelliklerine göre süre değişebilir, üzeri kızardığında hazır demektir).

Yalancı su böreği sunumu

Yalancı su böreği, genellikle mutfakta tabaklara servis edilerek ikram edilir. Tabak içerisine patates salatası ve tatlı olarak bir dilim kek ya da bir kaç kurabiye konularak sunumu yapılabilir. Eğer ki self servis şeklinde masada sunumu yapılacaksa geniş bir borcam içerisine kare dilimler halinde dizilerek ve yanına da bir maşa konularak oldukça hoş bir sunum yapılabilir. Kim bilir belki de yenmeye başlamadan resimli yemek tarifleri için görsel olarak bile kullanılabilir.

Yalancı Su Böreği Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Yalancı Su Böreği Tarifi İçin Yorumlar - 0:

Berfin Tepe

Berfin Tepe

Rissotto Tarifi

0 0 0 136
Kubilay Hilmi

Kubilay Hilmi

Rus Salatası Tarifi

0 0 0 57
hasan boltek

hasan boltek

Mini Burgerler Tarifi

0 0 0 378
Seren Güngör

Seren Güngör

Dereotlu Pilav Tarifi

0 0 0 365