Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Yedi Basit Mutfak Tavsiyesi

Anasayfa » Mutfak için Pratik Bilgiler » Yedi Basit Mutfak Tavsiyesi

1.    Mayonez yerken farklı tatlar arıyorsanız haşlanmış ıspanağın suyunu atmak yerine yeterli miktarda mayonezle çırpıp yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

2.    Salata yapımı sırasında ilk olarak limonu ya da sirkeyi tuz ile karıştırıp salatanıza dökün. Daha sonra zeytinyağı ekleyin, daha lezzetli olacaktır.

3.    Kaşar peynirinin erittikten sonra uzamasını istiyorsanız rendenin büyük delikli kısmını kullanın ya da bıçağınızla küçük parçalara bölün.

4.    Et suyunun daha lezzetli olması için yüksek ateşte iki kere taşana kadar pişirip üzerinde oluşan köpüklü kısmı alın sonra düşük ateşte kaynayana kadar bekleyin. Bu esnada kapağınızı sıkıca kapatırsanız et suyu çok daha lezzetli olacaktır.

5.    Daha yumuşak ve kıvamlı bir ayva reçeli hazırlamak için şekerin kaynaması sırasında suyu iyice çekilmeden ayvaları içine atın ve düşü ateşte 2 saate yakın bir süre kaynatın.

6.    Benmari yöntemiyle pişirilen yemeklerde derin olmayan tencere kullanın. İçinde su olan kaba, kaptan daha küçük boyutta bir tabak koyarsanız yemeğiniz daha yavaş pişer ve daha lezzetli olur.

7.    Etleri pişirmeden 1 saat önce dolaptan çıkarıp oda sıcaklığında bekletin. Daha oturaklı bir tadı olacaktır.

Sende Fotoğraflarını Ekle

Yedi Basit Mutfak Tavsiyesi İçin Yorumlar - 0: