Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Yılbaşı Menüleri

Anasayfa » Yılbaşı Menüleri

Yılbaşı aslına bakılırsa birçok insan için bütün senenin yorgunluğundan kurtulup ister tek başına isterse de arkadaşları ve ailesi ile beraber umut dolu bir döneme merhaba demenin anlamını da taşır. İmkânı olan insanlar dışarı çıkıp yeni yıla, özel mekânlarda kutlama yaparak girerler, bu imkâna...

Devamını Göster

Yılbaşı aslına bakılırsa birçok insan için bütün senenin yorgunluğundan kurtulup ister tek başına isterse de arkadaşları ve ailesi ile beraber umut dolu bir döneme merhaba demenin anlamını da taşır. İmkânı olan insanlar dışarı çıkıp yeni yıla, özel mekânlarda kutlama yaparak girerler, bu imkâna sahip olmayan ya da o yılı dışarıda geçirmek istemeyen insanlar ise evlerinde sevdikleriyle beraber hem televizyon seyrederek hem de sohbet ederek girerler.
 
Şimdi öncelikle yılbaşını evde kutlamaya karar veren insanlar için elbette en önemli konuya gelinirse, o da yılbaşı menüleri olarak tanımlanabilir. Bazı insanlar büyük kalabalıklar içinde girerler yılbaşına ve bunun için de büyük bir hazırlık gerekmektedir. İlk başta tavuk veya hindi olmazsa olmazlar arasındadır genelde. Ana menü olarak tavuğun yanında bir de pilav eklenirse harika olur.
 
Bu Özel Gün İçin Yemek Tarifleri:
 
Bu özel gün için ayrıca tavuğu, fırında içli pilav, fırında cam şişede ve yine fırında soslu olarak herkes hazır edebilir. Tabii fırında tavuğun yanında yine fırında patates kızartması ile bir nevi kombin yaparak gelen misafirlere sunum yapılabilir. Ve tüm bunların yanında yılbaşı menüleri adına istenilen her hangi bir çorba da menüye eklenebilir. Elbette bu kişiye bağlı olarak değişir.
 
Şimdi bir de masayı süsleyecek meze türlerine gelinirse; cevizli havuç tarator, hiç vazgeçilemeyen acılı ezme, olmazsa olmaz patatesli marul salatası ve deniz börülcesi salatalarından her hangi biri ya da birileri masayı donatmaya yardımcı olabilir. Bu yılbaşı menüsü örnekleri içinde ana yemeklerle beraber ara sıcaklar olarak tabir edilecek tereyağlı ve baharatlı patates garnitürü, yine az yağlı fırında patates kızartması, farklı şeyler arayanlar için ise susamlı patlıcan da ara sıcaklara ek olarak konabilir.
 
Yemekleri Süslemek İçin Tatlı
 
En son olarak evde yılbaşı menüsü için tatlı örneklerinden bahsetmek gerekirse; sütlü irmik tatlısı, çikolatalı sufle, farklı tariflere göre yapılmış helva ya da bisküvili piramit pasta ve daha birçok farklı tatlı çeşitleri misafirlerin beğenisine sunulabilir. Ancak bunun için istenirse önce ana yemekler misafirlere sunulduktan sonra oturma odasına ya da salona geçildiğinde birbirinden farklı tariflerle yapılmış ara sıcaklar, hazırlanacak güzel bir masaya konarak misafirlerin isteğine sunulabilir.
 
Bu şekilde İsteyen istediği ara sıcaklardan tadabilir ve ilerleyen saatlerde her hangi bir açlık sıkıntısı da çekmemiş olur. Gecenin biraz daha ilerleyen zamanlarında evde yılbaşı menüsü içinden, ağız tadı için en keyifli kısım adına farklı tatlılardan özel bir tabağa çeşit yapılarak şık bir servis yapılabilir.
 
Dileyen daha çok çeşit bulabilmek için yılbaşı menüleri resimli olarak internetten bakabilir ve tariflerini alarak deneyebilir. Herkesin bir araya gelebildiği bu güzel kutlama için özel olarak hazırlanan herkes, bu şekilde bir sunum ile ve gecenin ilerleyen zamanlarında da en güzel yılbaşı menüleri arasına ek olarak atıştırmalık çerez ve benzeri aperatifler sunulabilir ve yanına da farklı içecekler konabilir.
 
Eğer yeni yıla sevdikleriyle girilmek isteniyor ve her şeyin kusursuz olması umut ediliyor ise o zaman biraz yorgunluk göze alınacak ve gece saat 12’yi vurmadan önce herkesin ağız tadının yerinde olması için elden gelen yapılacak. Keyifli yemek tarifleri de zaten bir nevi bu günler için hazırlanmıştır.

Devamını Gizle