Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Yoğurtlu Kızartma Tarifi

Anasayfa » Sebze Yemekleri » Yoğurtlu Kızartma Tarifi

Tarif Dipnot:

Yoğurtla süslenmiş kızartma, kızartılmış yemek tarifleri arasında en hafif olanıdır. Karışık sebze kızartması, yoğurtla tamamlandığında pratik yemek tarifleri arayan herkesin hem yemeye hem de yapmaya bayılacağı bir lezzet olur. Tarifi yazımızda.

Yoğurtlu Kızartma Malzemeleri :

Yoğurtlu Kızartma Nasıl Yapılır

Öncelikle tüm sebzeler yıkanır ve kurulanır. Önce patatesten başlanır. İncecik soyulan patatesler kızartmalık doğrandıktan sonra 10 dakika tuzlu su içinde bekletilir. Burada amaç patatesin nişastasını vermesidir. Suda ne kadar uzun tutarsanız o kadar iyi olacaktır. Ancak kolay yemek tarifleri için süreyi uzatmak istemezseniz suda da bekletmeyebilirsiniz.

Patlıcanlar alacalı soyulur. Ardından dikine ikiye kesilir ve kesilen parçada enlemesine birer santim olmak kaydıyla doğranır. Resimli yemek tarifleri hayatımızı kolaylaştırdığı için örneğini orda görebilirsiniz.

Kabaklar daire şeklinde doğranır.

1 adet kırmızı dolmalık biber jülyen şekilde doğranır.

5 tane sivri biberin baş kısımları kesilir. Kesmek istemiyorsanız biberlere bıçak yardımıyla delikler açarak kızarma esnasında patlamalarını önlemiş olursunuz.

Kızartma tenceresine o da yoksa çukur bir kaba, 2/3 oranında yağ konur. Ayçiçek ya da zeytinyağı tercih edebilirsiniz. Ayçiçek yağının kızartmalara daha iyi gösterdiği bilinse de sağlıklı olduğu için zeytin yağı kullanabilirsiniz. Kızartma yaparken sıralama önemlidir. Ve kızartacağımız sebzenin yağ çekme oranı da aynı şekilde etkilidir. Önce geç kızardıkları için kabaklar hafif tuzlanarak kızartılır. Ardından patatesler kızartılır. Fazla yağ çektikleri için patlıcan sona bırakılır. Patateslerden sonra jülyen kırmızı biberler ve normal yeşil sivri biberler tencereye alınır. Son olarak patlıcanlarda kızartılarak kızartma işlemi tamamlanmış olur.

Kızartılan tüm sebzeler borcam gibi bir servis tabağına alınır.

Salçalı domatesli sos için sos tavasına bir iki yemek kaşığı yağ konur. Kızaran yağın üstüne 1 tatlı kaşığı domates salçası konur. Salçanın güzel pişmesi ve kokusunun çıkması gerekir. Daha sonra içine 1 olgun domates kabukları soyulup küp küp doğrandıktan sonra atılır. Karabiber ve kırmızı toz biberin de ilavesiyle domatesli sos hazır olmuş olur. Kıvamlı bir sos olmasına dikkat edilmelidir.

Bir kasede 1 su bardağı süzme yoğurt su yardımıyla biraz inceltilir. İçine üç diş sarımsak ezilerek konur. Bir miktar tuz eklendikten sonra karıştırılır.

 SUNUM

Tüm sebzeler servis tabağına alınır. Biberlerden kızartmaların etrafına yatay bir şekilde daire oluşturulur. Önce sarımsaklı yoğurt gezdirilir. Ardından yoğurdun üzerine domatesli salçalı baharatlı sos kaşıkla konur.

Yoğurtlu Kızartma Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Yoğurtlu Kızartma Tarifi İçin Yorumlar - 0: