Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Yüksük Çorbası Tarifi

Anasayfa » Çorba Tarifleri » Yüksük Çorbası Tarifi

Tarif Dipnot:

Adana' nın meşhur çorbası . Adana yöresinde oldukça sevilerek yenilen yüksük çorbası, düşünüldüğü gibi zor yemek tarifleri olan bir çorba çeşidi değildir. Bu yüzden bu lezzetli çorbanın tadını unutamayanlar için kolay yemek tarifleri bulunan deftere eklenebilmesi adına bir tarif paylaşılması iyi olacaktır.

Yüksük Çorbası Malzemeleri :

Yüksük Çorbası Nasıl Yapılır

1) Çorba tenceresinin içerisine tereyağı konularak ocağın altı yakılır ve tencere ocağa konulduktan sonra tereyağı eriyene kadar ısıtılır.

 2) Tereyağı tamamen eridikten sonra üzerine et suyu ilave edilerek kaynayıncaya kadar ikisi birlikte pişirilir(istenirse kasaptan gerdan alınarak kaynatılıp süzülen suyu kullanılabilir).

 3) Et suyu kaynadıktan sonra tencere içine mantı(isteyen hazır mantı yerine evde mantı açarak hazırladığı mantıları kullanabilir) ve haşlanmış olan nohutlar eklenir.

 4) Mantıyı evde yapmak isteyenler için kısa bir tarif yararlı olabilir. Hamuru için: 1 yumurta, 1 çorba kaşığı irmik(yarım su bardağı ile ıslatılmış), 400-450 gr. un, yarım su bardağı su ve tuz malzemeleri sert bir hamur oluncaya kadar yoğurulur. Elde edilen hamur 30 dakika kadar üzeri ıslak bezle örtülerek bekletilir ve daha sonra 4 eşit parçaya bölünerek, 2 mm. inceliğinde olacak şekilde oklava ile açılır(hamurun yapışmaması için tezgahın unlanması iyi olacaktır). Açılan hamur 1' er cm. genişliğinde uzun şeritle halinde kesilir. Enlemesine de yine aynı şekilde kesilerek mantı keseleri elde edilmiş olunur. İçerisine önceden hazırlanmış olan kuru soğan, kıyma, tuz ve karabiber karışımı konularak kese halinde hamurlar kapatılır. Bu şekilde hazırlanan mantıların bir süre buzdolabında bekletilmesi gereklidir.

 5) Mantı ve haşlanmış nohutların üzerine tuz ve kuru nanede ilave edilerek mantılar yumuşayıncaya kadar tüm malzemeler pişirilir. İşte Adana' nın meşhur yüksük çorbası pratik yemek tarifleri ile hazır, afiyet olsun.

Yüksük çorbası sunumu

Adanalıların acıyı sevdiği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Eğer ki yüksük çorbası bir Adanalıya ikram edilecekse yanında kırmızı acı pul biber iyi bir tercih olabilir. Ayrıca düz bir servis tabağı üzerinde derin çorba kasesi kullanılarak yapılan servis resimli yemek tarifleri gibi göze de hitap edecektir. Servis tabağının yanına konulan dilimlenmiş limon ve sofraya getirilen karabiber sofradakilerin yüksük çorbasını tatlandırması için hoş bir sunum alternatifi olabilir.

Yüksük Çorbası Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Yüksük Çorbası Tarifi İçin Yorumlar - 0:

Habil Dagdeviren

Habil Dagdeviren

Baklalı Patates Püresi Tarifi

0 0 0 458
Emel Açık

Emel Açık

Nane Aromalı Omlet Tarifi

0 0 0 319
dilanln devran

dilanln devran

Kuru Köfte Tarifi

0 0 0 403
Aylin Çevik Çelebi

Aylin Çevik Çelebi

Fırında Patates Suflesi Tarifi

0 0 0 543
Kaya Olgun

Kaya Olgun

Elmalı Tart Tarifi

0 0 0 484
Suna Satılmış

Suna Satılmış

Dana Şnitzel Tarifi

0 0 0 413