Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Yumurta Haşlama Tarifi

Anasayfa » Kahvaltılık Tarifler » Yumurta Haşlama Tarifi

Tarif Dipnot:

Yumurta her ne kadar kolesterolü etkiliyor dense de büyük küçük herkes tarafından sevilen yiyeceklerdendir. Protein bakımından oldukça zengin olan bu yiyecek özellikle diyet yemek tarifleri arasında yerini almaktadır. Resimli yemek tarifleri görsellerine bakıldığında yumurta ile yapılan görsel sunumlar ya da yumurtanın yakıştığı kolay yemek tarifleri ilgi odağı olmaktadır. Yumurtanın girdiği her yemek yemeğe lezzet katarak daha sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Haşlama ya da yağda yumurta yaparak sabah kahvaltıları dışında her öğünde tüketilebilen bir gıdadır. Sabah kahvaltılarında daha çok tercih edilse bile her öğüne yakışmaktadır. Yumurta haşlama teknikleri arasında kayısı, rafadan ve lop şeklinde yer almaktadır. İsteğe göre haşlanarak tüketilebilir.

Yumurta Haşlama Malzemeleri :

  • 2 tane
    kişi sayısına göre değişe de bilir
  • Yumurtanın boyunu geçecek kadar
  • Göz kararı - keyfe keder

Yumurta Haşlama Nasıl Yapılır

Taze yumurtalar çok çabuk haşlanacağı için öncelikle soğuk sudan geçirilmesi gerekir. Bayat yumurtalar genellikle kalın kabuklu ve kötü koku yayan yumurtalardır. Zehirlenmelere karşı mutlaka taze yumurta tüketilmelidir. Bunun yanı sıra yumurtalar buzdolabında muhafaza edilmelidir.

Haşlanacak olan yumurtalar bir kaba alınır ve üzerine oda sıcaklığında su ilave edilir. Yumurtalar istenilen kıvamda haşlandıktan sonra kabuklarının kolay soyulabilmesi için haşlama suyuna bir tutam tuz eklenir.

Ocağa alınan yumurtaların suyu kaynamaya başladığında eğer rafadan isteniyorsa kaynadıktan 1 dakika sonra ocaktan alınır ve soğuk suda yıkanır. Kayısı kıvamında tercih edilecekse su kaynadıktan 5 dakika sonra ocaktan alınıp soğuk su ile yıkanır. Daha çok pişmiş lop şeklinde tercih edilirse yumurta suyu kaynadıktan 10 dakika sonra ocaktan alınarak soğuk suda yıkanır.

Kaynayan sudan alını direk soğuk suya tutulan yumurtalar kendi sıcağında biraz daha pişecektir. Taze yumurtalar her zaman biraz daha zor soyulur. Yumurta soyulurken üzerinde bulunan zarın alınması yeme kolaylığı sağlayacaktır.

Haşlanan yumurtalar servis tabağında ya da yumurta kabında sofralarda yerini alır.

Yumurta Haşlama Sunumu

Haşlanmış yumurta genellikle üzerine tuz ilave edilerek tüketilmektedir. Davet sofralarında yumurta haşlamak isteyenler farklı süsleme tekniklerini tercih edebilir. İkiye bölünmüş haşlama yumurtalar üzerine hafif zeytinyağı gezdirildikten sonra karabiber ve pul biber ilave edilerek servis yapılabilir.

Pratik yemek tarifleri için kullanılan haşlanmış yumurtalar farklı dilimlenmiş şekilde servis tabaklarını süsleyebilir. Tabak yanına ya da lezzet için haşlanmış yumurta kullanılabilir.

Sağlıklı gıdalardan biri olan yumurta haşlama dışında yağda da yapılıp omlet olarak da servis edilebilir. İsteğe göre yumurta pişirme tekniği kullanılarak ikram edilen yumurta, sağlık için mutlaka tüketilmesi gereken başlıca gıdalardan biridir.

Yumurta Haşlama Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Yumurta Haşlama Tarifi İçin Yorumlar - 0:

Rabia Bezgin

Rabia Bezgin

Kahvaltılık Sos Tarifi

0 0 0 678
Melek Topal

Melek Topal

Yufkalı Köfte Tarifi

0 0 0 363
Mustafa Asım Yaylakaşı

Mustafa Asım Yaylakaşı

Sütlü Rulo Tarifi

0 0 0 629
Mustafa Asım Yaylakaşı

Mustafa Asım Yaylakaşı

Çıtır Keçi Peynirli Salata Tarifi..

0 0 0 205
Arif GÜNDÜZ

Arif GÜNDÜZ

Kabak Çorbası Tarifi

0 0 0 589