Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Yumuşacık Poğaça Tarifi

Anasayfa » Poğaça Tarifi » Yumuşacık Poğaça Tarifi

Tarif Dipnot:

Özellikle çocukların beslenme çantasında yer edebilecek tatlardan biri olan yumuşacık poğaça kolay yemek tarifleri içinde yapması ve yemesi en keyifli tatlardandır. Sıcacık fırından yeni çıkmış ve lezzeti le iştah kabartan yumuşacık poğaça resimli yemek tarifleri arasında da oldukça ilgi görmektedir. Yapımı pratik ve ani gelen konuklara ikram edilmek için pratik yemek tarifleri arayanlara alternatif olabilecek ikramlıklardan biridir. Hamurunun kolayca hazırlanması ve çok çabuk pişmesi ile sofralarda yerini alan poğaçalar yapmak için yemek tarifleri listesinde bu poğaçaya sıkça rastlanmaktadır. Lezzetli sunumların en çok tercih edilen yiyeceklerindendir.

Yumuşacık Poğaça Malzemeleri :

Yumuşacık Poğaça Nasıl Yapılır

Ilık su, süt, maya ve bir miktar şeker kaba alınarak maya eriyene kadar karıştırılır. Ardından sıvı yağ, tuz, yumurta ve kalan şeker ilave edilerek iyice harmanlanır. Daha sonra un azar azar olacak şekilde ilave edilir.

Un ilave edildikten sonra hamur yoğrulur. Çok fazla katı olmayan hamur dinlendirilmek için bir kenara alınır. Mayalanmış hamur 1 saat bekletilir. Ardından küçük bezeler hamurdan kopartılarak avuç içinde yuvarlanır.

Yağlanmış fırın tepsisi üzerine dizilen hamurların üzerine yumurta sarısı sürülür ve susam serpilir. 190 derece önceden ısıtılmış fırında 20- 25 dakika poğaçaların üzeri kızarana kadar pişirilir. Fırından çıkartıldıktan sonra ilk sıcağı geçer ve sıcak olarak servis edilir.

Yumuşacık Poğaça Sunumu

Sıcak ve taze olan poğaçalar içerisine malzeme kullanılarak da yapılabilir. Özellikle peynir ya da patates kullanılarak yapılabilmektedir. Yumuşacık poğaça servisi yapılırken yanında domates, peynir ya da zeytin ile ikram yapılabilir.

Poğaçalar ikiye bölünerek istenilen malzeme içine koyulup farklı sunum şekilleri de hazırlanabilir. Çocuklar tarafından sevilen bu yumuşacık poğaça tarifi çok çabuk bayatlayan bir tarif değildir. Bayatlamadığı için sıcak tüketmek isteyenler daha sonra tekrar mikrodalga fırında ısıtarak tüketebilir.

Yumuşacık poğaça yapımı oldukça kolay bir tariftir. Farklı sunumlar ile lezzetlendirilerek konuklara ikram edilebilir. Poğaça ikramında sıcak ya da soğuk içecek yanında verilebilir. Ani gelen misafirler için hızlı bir şekilde ikramlık hazırlamak isteyenlere alternatif lezzet olarak sunulabilir.

Sıcak ve taze poğaçalar üzerine koyulan susam yerine çörek otu ya da ayıklanmış çekirdek de kullanılabilir. Lezzeti ile sofraları şenlendirmektedir.

Yumuşacık Poğaça Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Yumuşacık Poğaça Tarifi İçin Yorumlar - 0: