Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Zerde Tarifi

Anasayfa » Tatlı Tarifleri » Zerde Tarifi

Tarif Dipnot:

Zerde, safran ve zerdeçal ile renklendirilen, nişasta, pirinç, şeker ve su ile hazırlanan bir tatlı türüdür. Ülkemizin çoğu yöresinde genellikle özel günlerde yapılır ve geleneksel bir tatlı tarifidir. Genellikle yemek tarifleri ile ünlü olan Gaziantep zerde tarifi ile de ünlüdür. Bunu yanında İstanbul, Balıkesir, Edirne ve Tekirdağ yörelerinde yapılan kolay yemek tarifleri yanında sunulan bir yatlı tarifidir.

Zerde Malzemeleri :

Zerde Nasıl Yapılır

İlk olarak 2 Türk kahvesi fincanı pirinci 2-3 defa bol suda yıkayınız ve pirinçlerin nişastasını olabildiği kadar akıtınız ve süzünüz.

Süzülen pirinçleri, 3 çay bardağı şekeri ve 6 su bardağı suyu tencere içerisine alınız. Orta dereceli ateş üstünde ara ara karıştırarak kaynamaya bırakınız.

Safranı bir Türk kahvesi fincanı miktarındaki kaynar su içine atınız ve renk vermesini sağlayınız. Nişastayı bir Türk kahvesi fincanı miktarı kadar su içerisinde eritiniz.

Pirinçleriniz pişerek hafifçe patlamaya başladığı zaman içerisine kuş üzümü, safran, fıstık, zerdeçal ve eritmiş olduğunuz nişastayı ekleyiniz.

Karışımınız koyulaşarak boza kıvamını almaya başlayıncaya kadar ara ara karıştırınız ve yaklaşık 30-35 dakika kadar pişiriniz.

Kıvam almış olan zerde kepçe yardımı ile kaseler içerisine paylaştırınız. Oda ısısına gelip üstleri donmaya başladığı vakit üzerini süsleyip buzdolabına alınız.

Birkaç saat yani yaklaşık 2 saat kadar dinlendirildikten sonra servis edebilirsiniz.

Not: Safran veya zerdeçal fazla miktarda kullanıldığı zaman rengi ve hafifliği bozuluyor. Bundan dolayı az kullanmaya dikkat edilmelidir. Safran oldukça pahalı bir baharat türü olduğu için çoğunlukla yerine zerdeçal tercih edilmektedir. Malzemeler arsına dilerseniz gül suyu ve çubuk tarçını da ekleyebilirsiniz.

Sunum önerisi: Soğuk olacak şekilde servis yapınız. Kaselere konulan zerdelerin üzerini kuş üzümü, file fıstığı, badem, fıstık veya çam fıstığı ile süsleyebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Zerde tarifinin yapılışını daha iyi anlayabilmeniz için resimli yemek tarifleri veya pratik yemek tarifleri araştırılabilir.

Zerde Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Zerde Tarifi İçin Yorumlar - 0: