Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Zeytin Yağlı Fasulye Tarifi

Anasayfa » Zeytinyağlı Yemek Tarifleri » Zeytin Yağlı Fasulye Tarifi

Tarif Dipnot:

Zeytinyağlılar içinde en sevilenlerden biri olan zeytinyağlı taze fasulyenin göründüğü kadar yapımı kolay değildir. Öncelikle mevsime uygun taze bir fasulye bulmak gerekecektir. Zeytinyağlı fasulye zor olsa da birçok davet sofrasında karşımıza çıkar. Herkes yapabilir ama güzel yapamaz. Çok lezzetli olması için püf noktalara dikkat edilerek yapılması gerekir. Dikkatli yapılır ve ince noktalara özen gösterilirse Pratik yemek tarifleri arasında bile gösterilebilir. Yemek tarifleri arasından Zeytinyağlı taze fasulye yapmak istediğinizde tarifimiz şu şekildedir.

Zeytin Yağlı Fasulye Malzemeleri :

Zeytin Yağlı Fasulye Nasıl Yapılır

 1- Çalı fasulye tercih etmeniz fasulyenizin daha körpe ve kıtır olmasını sağlar. Fasulyeler yıkanıp ayıklanır. Ayıklama işlemi çok önemlidir. Eğer kılçıklarından fasulyeleri iyi ayıklamazsanız yerken ağzınıza gelip rahatsız edecektir. Kılçık ayıklama işleminin ardından fasulyenin boyutuna göre 2 ya da üç parçaya bölünür.

 2- 2 tane soğan yemeklik doğranır.

 3- Domateslerin kabukları soyulur ve küp küp doğranır. İsteyen rendeleyebilir.

 Sarımsaklar soyulur ve dörde bölünür. Sarımsak kullanmayabilirsiniz. Damak tadınıza sarmısaklı zeytinyağlılar hitap ediyorsa kullanabilirsiniz.

Geniş bir tencereye önce yağı koyup ocağın altını yakıyoruz. Sonra doğranmış soğanları ekliyoruz. Soğanlar hafif sarardığında domates ve biber salçası ilave edilir.

 4- Salça 1-2 dakika kavrulup kokusu çıkınca doğramış olduğunuz fasulyeler eklenir. Fasulyelerin üzerine sarımsaklar da konduktan sonra dibini tutmasın diye güzelce karıştırılır.3-4 dakika kavrulan fasulyelerin üzerine kesme şeker ve 2 su bardağı su ilave edilir.

 5- Son olarak tuzuna bakılıp uygun miktarda tuz eklendikten sonra fasulyeler karıştırılıp tencerenin kapağı kapatılır. Tenceredeki fasulyemiz kısık ateşte yumuşayana kadar pişirilir. Dikkat edilmesi gereken nokta fasulyelerin suyu bittikçe kaynamış sıcak su ilave edilmesidir. Yoksa fasulyeleriniz dibini tutabilir.

Fasulyelerinizin piştiğine kanaat getirdiyseniz ocağın altını kapatın ve kendi kendine demlenmesi için fasulyelerinizi soğumaya bırakın. (Yapım aşamalarını resimli yemek tarifleri üzerinden de görebilirsiniz.)

Sunum

Pişirdiğiniz fasulyenin en lezzetli hali buzdolabında iyice soğuduktan sonra servis ettiğiniz halidir. Kayık bir tabakta zeytinyağlı fasulyenizi servis edebilir ve tüm ana yemeklerinizin yanına zeytinyağlı olarak çıkarabilirsiniz. Kolay yemek tarifleri için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 Afiyet olsun.

Zeytin Yağlı Fasulye Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Zeytin Yağlı Fasulye Tarifi İçin Yorumlar - 0: