Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Zeytinyağlı Barbunya Tarifi

Anasayfa » Zeytinyağlı Yemek Tarifleri » Zeytinyağlı Barbunya Tarifi

Tarif Dipnot:

Et yemeklerine göre daha hafif olan yemeklerden zeytinyağlı barbunya, pişirilmesi kolay yemek tarifleri arasında sevdiklerinize ve misafirlerinize ikram edebileceğiniz hafif ve lezzetli yemeklerden biridir. Tercihe göre eklenebilecek lezzetler ile renklendirebileceğiniz kolay yemek tarifleri arasında bulunmaktadır. Zeytinyağlı barbunya özellikle diyet yapan misafirleriniz için iyi bir alternatif oluşturacak yemeklerden biri olduğu gibi sizin elinizi de güçlendirecektir. İsteğe göre şeker ilavesi ile tatlandırılmak sureti ile servis edildiği gibi, bol limonlu ve maydanoz ilavesi ile de servis edilebilen hafif ve kalorisi az, sağlıklı yemeklerden biridir.

Zeytinyağlı Barbunya Malzemeleri :

Zeytinyağlı Barbunya Nasıl Yapılır

Zeytinyağlı barbunya yemeğini hazırlamak için ilk önce, taze barbunyalar tane halinde ayıklanır ve akşamdan güzelce yıkanıp ıslatılır. Ertesi gün düdüklü tencereye koyulur ve tencereye su ilave edilerek 15 dakika haşlanır. Daha sonra haşlanan bu barbunyalar süzgeç yardımı ile süzülerek kenara dinlenmeye ayrılır. Daha sonra düdüklü tencere temizlenir ve içerisine 4 yemek kaşığı zeytinyağı, yemeklik şekilde doğranmış 1 adet soğan ve 1 adet sarımsak koyularak soğanlar ölene kadar karıştırılır. Daha sonra üzerine 2 yemek kaşığı domates salçası ilave edilir ve bir müddet karıştırılır. Daha sonra üzerine küp şeklinde doğranmış 2 adet patates, 1 adet havuç ve 3 adet domatesler ilave edilerek karıştırılır. Daha sonra bu karışımın üzerine 3 su bardağı su ilave edilerek kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başladıktan sonra tencerenin kapağı kapatılır ve kısık ateşte hafif yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Havuç ve patatesler yumuşadıktan sonra süzülmüş barbunyalar, şeker ( isteğe bağlı ) ilave edilerek bir süre daha kaynatılır. Daha sonra resimli yemek tarifleri arasında bulunan yemeğimiz servise hazır hale gelir.

 ZEYTİNYAĞLI BARBUNYA SUNUMU

 Bir müddet tencere içinde dinlendirilen zeytinyağlı barbunya yemeği hazır hale gelecektir. Zeytinyağlı barbunya yemeği ılık veya soğuk bir şekilde servis edilebilen pratik yemek tarifleri arasında bulunan hafif yemeklerden biridir. İsteğe bağlı olarak zeytinyağlı barbunya yemeğini servis tabağına aldıktan sonra limon ilavesi ile misafirlerimize ve arkadaşlarımıza korkusuzca servis edebiliriz.

Zeytinyağlı Barbunya Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Zeytinyağlı Barbunya Tarifi İçin Yorumlar - 0: