Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Zeytinyağlı Yemek Tarifleri

Anasayfa » Zeytinyağlı Yemek Tarifleri
Nisanur Kirmaci

Nisanur Kirmaci

Zeytinyağlı Barbunya Tarifi

0 0 0 209
melek akbulut

melek akbulut

Fasulye Pilaki Tarifi

0 0 0 450
Mustafa Asım Yaylakaşı

Mustafa Asım Yaylakaşı

Portakallı Kereviz Tarifi

0 0 0 552
KAdirye Kucukbatman

KAdirye Kucukbatman

Zeytinyağlı Kereviz Tarifi

0 0 0 515
tekin mert

tekin mert

Enginarlı Fava Tarifi

0 0 0 644
Zeynep Bulut

Zeynep Bulut

Mandalinalı Kereviz Tarifi

0 0 0 593
ahmet tapşık

ahmet tapşık

İmam Bayıldı Tarifi

0 0 0 585
Yusuf çınar İşler

Yusuf çınar İşler

Zeytinyağlı Yaprak Dolması Tarifi..

1 0 0 599
betül aydın

betül aydın

Zeytinyağlı Bakla Tarifi

0 0 0 814
Rabia Bezgin

Rabia Bezgin

Zeytinyağlı Ayva Tarifi

0 0 0 427

İnsanoğlunun en temel ihtiyaçların biri hatta belki de çoğu zaman birincisi olan beslenme, uygarlığın gelişimi ile de paralel yönde gelişip değişerek bu günkü halini almıştır. İlkel çağlarda av hayvanların çiğ olarak yenen etleri, daha sonra ateşin bulunuşu ile daha de lezzetli hale gelmiştir...

Devamını Göster

İnsanoğlunun en temel ihtiyaçların biri hatta belki de çoğu zaman birincisi olan beslenme, uygarlığın gelişimi ile de paralel yönde gelişip değişerek bu günkü halini almıştır. İlkel çağlarda av hayvanların çiğ olarak yenen etleri, daha sonra ateşin bulunuşu ile daha de lezzetli hale gelmiştir. Günümüzde de Anadolu ‘nun yanı sıra güneydoğu Anadolu nun et yemekleriyle zengin mutfağı da tüm dünya için çok lezzetli ve cazip bir mutfaktır.
 
Biraz da Sağlık:
 
Genel de insanlar açısından güzel ve cazip olan pek çok şey ya sağlığa ya da ahlaka aykırı olmaktadır. Yemek de bu konuda bu tanımlamaya kısmen uyan kavramlardan biridir. Damak tadına çok güzel uyan et yemekleri her zaman ve herkes için sağlıklı olmayabilir. İşte bu durumda zeytinyağlılar işin içine girerler. Zeytinyağlı yemek tarifleri arasında küçük bir gezinti yapmak istersek karşımıza çok sayıda alternatif çıkar.
 
Zeytinyağlı yemek tarifi dendiğinde genelde akla başlangıç için tercih edilen yemekler gelse de hafif bir öğün ve sağlık için ana yemek olarak da düşünülebilir. Resimli zeytinyağlı yemek tarifleri konusunda internette çok sayıda alternatif bulmak mümkündür.
 
Zeytinyağlı dolmalar başta olmak üzere patlıcan yemekleri, sebze yemekleri, kabak yemekleri gibi. Zeytinyağlı yemek nasıl yapılır dilerseniz keyifli yemek tarifleri ile bunu bir örnek yardımıyla inceleyelim. Zeytinyağlı patlıcan yemeğinde, patlıcanlar acısının çıkması için tuzlu suda 20 dakika bekletildikten sonra soğanlar kavrulur, ardından patatesler de kavrulur ve sarımsaklar da içeriğe eklendikten sonra patlıcan ve domates de eklenir ve su ilave edilip pişmeye bırakılır. Bu basit olduğu kadar lezzetli ve sağlıklı bir yemek olmaktadır. Zeytinyağının vücuda ve metabolizmaya sayılamayacak kadar çok faydaları vardır.
 
Öte yandan hayvansal yağların vücuda verdiği zararların çoğunu zeytinyağı vermez. Etin vücuda verdiği kolesterol gibi zeytinyağında pişirilmiş sebzelerin vücuda verdiği zararlı bir madde yoktur. Bu bakımdan zeytinyağlı yemekler sağlıklı bir şekilde tüketilebilir. Çoğumuz ilkokul yıllarımızdan hayat bilgisi derslerinde vitaminlerin anlatılırken suda eriyenler ve yağda eriyenler olarak iki grupta incelendiğini hatırlarız. Bu da bize zeytinyağının engin fayda denizi hakkında fikir verir. Hayatımızı sürdürebilmemiz için gerekli enerjinin bir kısmı yağdan karşılanır.
 
Zeytinyağında bulunan fenol adlı bileşen tam bir kalp dostudur. Bunun yanı sıra zeytinyağının bileşenlerinden bazıları antibiyotiklerin gelişmesinde de rol oynarlar. Zeytinyağı vücuttaki omega 6 asidinin omega 3 asidine oranını dengeler. Bu da kansere varıncaya kadar pek çok hastalığa karşı kafa tutabilme gücü demektir. Kolon kanserinin önlenmesinde de rol oynadığı bilinmektedir. Bu kadar çok faydanın ve damakta bıraktığı lezzetin sayesinde insanların gönlünde hatırı sayılan bir yere sahiptir. Alkol tüketenler için de güzel mezeler genel de zeytinyağlıdır. Bu zeytinyağlılar da alkolle birlikte alınan et türü yemeklere de güzel bir şekilde eşlik ederler.
 
Kısaca Zeytinyağlılar:
 
Hem sağlık hem hafiflik hem de doyuruculuk açısından biraz et yemeklerinin tahtını sallayacak gibi gözükse de her türün, her yemek çeşidinin kendine has, kendine özgü bir lezzeti olup böyle bir ikame şimdilik pek mümkün görünmemektedir. Zeytinyağlı yemekler faydaları ve hafiflikleri doğrultusunda et yemeklerinin tahtını zorlar gibi gözükse de protein de insan vücudunun bir ihtiyacı olup zeytinyağlılarla bu gönül tahtını uzunca bir müddet daha paylaşacak gibi duruyor.

Devamını Gizle